Urząd Gminy Adamów Adamów 11b, 22 – 442 Adamów pok. nr 13, tel. 846187725
godziny urzędowania: poniedziałek – piątek w godzinach 7.00 do 15.00
Prowadzi sprawy z zakresu: Gospodarowanie mieniem komunalnym; 1. sprzedaż nieruchomości,dzierżawa, przekazywanie nieruchomości w zarząd, użytkowanie wieczyste, gospodarka lokalami, 2.ewidencję miejscowości, numerację porządkową budynków, 3.podział nieruchomości 4.rozgraniczenie nieruchomości, 5.wspólnoty gruntowe 6.sprawy z zakresu zaliczenia lat pracy w gospodarstwie rolnym (zeznania świadków, zaświadczenia). 7.przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 8.sprawy związane z regulowaniem własności nieruchomości / zaświadczenia , że na działkę nie został wydany akt własności ziemi w trybie administracyjnym/ 9.sprawy związane z prostowaniem błędów pisarskich i rachunkowych w aktach własności ziemi, decyzjach o przekazywaniu gospodarstw rolnych na rzecz Skarbu Państwa w zamian za świadczenia emerytalno-rentowe.
I.Obsługa spraw związanych z wydzierżawianiem nieruchomości stanowiących własność Gminy
WYDZIERŻAWIANIE GRUNTÓW STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ GMINY Podstawa prawna: ► Art. 13 ust. 1 i art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tj. z 2010r. Dz.U Nr 102, poz. 651 ze zm.), ►Art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.),
Wymagane dokumenty: Wniosek określający oznaczenie działki według ewidencji gruntów, powierzchnię, położenie, cel dzierżawy.
Opłaty: Nie podlega opłacie skarbowej.
Termin załatwienia: do trzech miesięcy. W niektórych przypadkach organizowany jest przetarg na oddanie w dzierżawę nieruchomości.
Miejsce załatwiania sprawy: Referat Rolnictwa,Inwestycji,Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pokój nr 13, tel. 84 6187-725.
Forma załatwienia sprawy: Umowa dzierżawy lub pismo o odmowie wydzierżawienia gruntu.
Tryb odwoławczy: Nie przysługuje.
Dodatkowe informacje: Po złożeniu wniosku i możliwości wydzierżawienia gruntu sporządza się i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy. Niniejszy wykaz wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie tutejszego Urzędu, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty, tj. przez przekazanie sołtysom oraz na stronie BIP Urzędu Gminy. Po tym okresie wnioski są rozpatrywane i zostaje podjęta decyzja.Przy wydzierżawianiu gruntów na okres 3 lat, jeżeli jest jeden wniosek, przekazuje się nieruchomość w dzierżawę w trybie bezprzetargowym,w przypadku większej liczby wniosków organizuje się przetarg. Ogłoszenie o przetargu zamieszcza się na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w miejscach publicznych, sołectwach oraz na stronie BIP Urzędu Gminy. Zasady wydzierżawiania nieruchomości określa Uchwała Rady Gminy Adamow Nr XVIII/114/2008 z dnia 5 czerwca 2008r. w sprawie określenia zasad nabywania,zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Adamów oraz ich wydzierżawiania lub najmu. Sposób naliczenia czynszu dzierżawnego określa Zarządzenie Wójta Gminy Adamów z dnia 07 maja 2010r. Czynsz dzierżawny ustala się wg stawek szacunkowych z uwzględnieniem rodzaju i klasy gruntu wyrażony w kwintalach pszenicy (równowartość w gotówce).
II. Obsługa spraw związanych z numeracją porządkową budynków
NUMERACJA PORZĄDKOWA BUDYNKÓW
Podstawa prawna: ►Art. 47a i 47b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r., Nr 193, poz. 1287 z późn. zm.), ►Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012r. w sprawie ewidencji miejscowości ulic i adresów /Dz.U.Nr 23, poz.125/
Wymagane dokumenty: Wniosek o ustalenie numeru porządkowego budynku.
Wniosek powinien zawierać: 1.imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy oraz jego adres, 2.określenie przedmiotu wniosku, 3.informacje o położeniu budynku, którego dotyczy wniosek, według danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków.
Załączniki: kserokopia planu zagospodarowania nieruchomości, bądź kserokopia mapy zasadniczej, bądź mapy ewidencyjnej
Opłaty: Nie podlega opłacie skarbowej.
Termin załatwienia sprawy: do 7 dni od daty złożenia wniosku.
Miejsce załatwiania sprawy: Urząd Gminy Adamów – Referat Rolnictwa,Inwestycji,Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pokój nr 13, tel. (084) 6187 725.
Forma załatwienia sprawy: Wydanie zawiadomienia.
Tryb odwoławczy: Nie przysługuje.
Dodatkowe informacje: Odbiór zawiadomienia następuje osobiście przez wnioskodawcę lub upoważnioną osobę, pocztą na wskazany przez wnioskodawcę adres.
III. Obsługa spraw związanych z podziałem nieruchomości: PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI Podstawa prawna ►Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. z 2010r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.), ►Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. Nr 268, poz. 2663), ► Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2013r. Nr poz. 267).
Postanowienie opiniujące wstępny projekt podzialu: Wymagane dokumenty: 1) wstępny projekt podziału opracowany na kopii mapy zasadniczej a w przypadku jej braku na kopii mapy katastralnej uzupełnionej o niezbędne dla projektu podziału elementy zagospodarowania terenu, 2) wniosek wg wzoru podpisany przez właściela ( współwłaścicieli).
Tryb odwoławczy: Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu za pośrednictwem Wójta Gminy Adamów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości:
Wymagane dokumenty: 1.Wniosek wg. wzoru, podpisany przez właściciela bądź wszystkich współwłaścicieli, 2.Mapa z projektem podziału nieruchomości ................ egz., 3.dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości 4.Oryginał wypisu z katastru (ewidencji) nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi, 5.Protokół z przyjęcia granic nieruchomości, 6.Wykaz zmian gruntowych ................ egz., 7.Wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze (ewidencji) nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej
Tryb odwoławczy: Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu za pośrednictwem Wójta Gminy Adamów w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji stronom.
Opłaty: Nie podlega opłacie skarbowej.
Termin załatwienia sprawy: do 30 dni od daty wpływu kompletu wymaganych dokumentów, a sprawy szczególnie skomplikowane nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
Miejsce załatwiania sprawy: Urząd Gminy Adamów Referat Rolnictwa ,Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pokój nr 13.
Forma załatwienia sprawy: decyzja administracyjna.
Dodatkowe informacje: W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia wniosku i złożenia ich w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania. W przypadku złożenia odpisu z księgi wieczystej, wypisu z rejestru gruntów w kserokopii (oryginał należy dostarczyć do wglądu), zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U.z 2012r. Nr.poz. 1282) pobrana zostanie opłata skarbowa od poświadczenia zgodności kserokopii z oryginałem w kwocie 5 zł od każdej pełnej lub zaczętej stronicy.
IV.Obsługa spraw związanych z rozgraniczeniem nieruchomości ROZGRANICZENIE NIERUCHOMOŚCI Podstawa prawna ►Art. 30 ust. 1 Ustawy z dnia 17 maja 1989 roku - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz. U. z 2010r. Nr 193, poz. 1287 z późn. zm.), ►Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (Dz. U. Nr 45, poz. 453), ►Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. z 2013r. Nr poz.267).
Dokumenty: 1. Wniosek stron/y/ o rozgraniczenie nieruchomości 2.Załączniki do wniosku: a/dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości b/wypis i wyrys z katastru nieruchomości Wszczęcie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości następuje w formie postanowienia wydanego w terminie 1 miesiąca od daty wpływu kompletu dokumentów.
Opłaty: Wniosek jest zwolniony od opłaty skarbowej
Termin i sposób załatwienia: 1.Wszczęcie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości następuje w formie postanowienia wydanego w terminie 1 miesiąca od daty wpływu kompletu dokumentów. 2.Zgodnie z obowiązujacymi przepisami przewiduje się następujące sposoby rozstrzygania: a/w drodze decyzji administracyjnej b/w drodze ugody zawartej przed geodetą, która posiada moc ugody sądowej, c/w postępowaniu sądowym 3.W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, gdy nie dojdzie do zawarcia ugody lub nie ma podstaw do wydania decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości, postępowanie administracyjne zostaje umorzone a sprawę przekazuje się z urzędu do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Zamościu I Wydział Cywilny.
Miejsce załatwiania spraw: Referat Rolnictwa,Inwestycji,Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pokój nr 13, tel.84 6187 725.
Tryb odwoławczy: 1.Na postanowienie o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie nieruchomości nie służy zażalenie 2.W przypadku ustalenia linii granicznej w postępowaniu administracyjnym, wydaniu decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości , strona niezadowolona może żądać w terminie 14 dni od daty doręczenia jej decyzji w tej sprawie przekazania sprawy Sądowi Rejonowemu w Zamościu Wydział Cywilny za pośrednictwem Wójta Gminy Adamów.
Dodatkowe informacje: W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia wniosku i złożenia ich w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania. W przypadku złożenia odpisu z księgi wieczystej, wypisu z rejestru gruntów w kserokopii (oryginał należy dostarczyć do wglądu), zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz.U z 2012r. Nr poz..1282) pobrana zostanie opłata skarbowa od poświadczenia zgodności kserokopii z oryginałem w kwocie 5 zł od każdej pełnej lub zaczętej stronicy. Odbiór postanowienia o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego następuje osobiście przez wnioskodawcę, upoważnioną osobę lub pocztą na wskazany przez wnioskodawcę adres.
V. Obsługa spraw związanych z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości PRZEKSZTAŁCENIE PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI NIERUCHOMOSCI
Podstawa prawna ►Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości /tekst jedn.Dz.U z 2012r. Nr poz.83/ ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. ►Kodeks postępowania administracyjnego /tekst. jedn. Dz.U. z 2013r. Nr poz.267/, ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r.o gospodarce nieruchomościami / tekst.jedn z 2010r. Dz.U.Nr 102, poz.651 z późn.zm./
Dokumenty:
Opłaty: Opłata skarbowa w wysokości 10 zł. zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej /tekst.jedn.Dz.U z 2012r. Nr poz.1282/ Zapłaty należnej opłaty skarbowej można dokonać: a/gotówką w kasie Urzędu Gminy Adamów, b/ na konto Urzędu Gminy Adamów Nr 10 9639 0009 2002 0050 0122 0001 BS Tomaszów Lub.O/Krasnobród.
Termin i sposób załatwienia: Jeśli zachodzą ustawowe przesłanki, wniosek załatwiany jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości; w przypadku braku przesłanek ustawowych wniosek jest załatwiany poprzez wydanie decyzji administracyjnej o odmowie bądź umorzeniu postępowania w sprawie; terminy załatwienia sprawy określają przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Miejsce załatwiania spraw: Referat Rolnictwa,Inwestycji,Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pokój nr 13, tel.84 6187 725.
Forma załatwienia: decyzja administracyjna
Tryb odwoławczy: Od wydanej decyzji przysługuje odwołanie do Samorzadowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu za pośrednictwem Wójta Gminy Adamów. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od doręczenia decyzji stronie
Dodatkowe informacje: Przekształcenie przysługuje: osobom fizycznym i prawnym, które w dniu wejścia w życie ustawy (tj. dnia 13.10.2005r.) są użytkownikami wieczystymi nieruchomości, a także ich następcom prawnymosobom fizycznym i prawnym będącym w dniu wejścia w życie ustawy tj. dnia 13.10.2005 r. właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego i ich następcom prawnym spółdzielniom mieszkaniowym będącym w dniu wejścia w życie ustawy tj. dnia 13.10.2005 r. właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży i ich następcom prawnym Osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności. W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści. Z żądaniem przekształcenia moga wystapić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli conajmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowanie.W takim przypadku art.199 Kodeksu cywilnego sosuje się odpowiednio. Osoba na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości jest obowiązana do uiszczenia opłaty z tytułu tego przekształcenia. Opłatę można na wniosek użytkownika wieczystego rozłożyć na raty na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat chyba, że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Wierzytelność z tytułu opłaty rozłożonej na raty podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem. Zgodnie z art.4 ust.10 w odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, opłatę za przekształcenie obniża się o 50 %. Zgodnie z art.4 ust.7 organ właściwy do wydania decyzji może udzielić bonifikaty od opłaty na podstawie uchwały Rady Gminy. Ostateczna decyzja stanowi podstawę wpisu w Księdze Wieczystej.
|
Data modyfikacji: 2020-02-04 13:53:23
Opublikowane przez: Piotr Brach